Rakowi szyjki macicy powiedzmy STOP !

1 października br. uczennice naszej szkoły z klasy 3HK wraz z opiekunem panią Agatą Gacoń wzięły udział w prelekcji na temat: „Profilaktyka i leczenie raka szyjki macicy”. Organizatorem prelekcji dla uczennic szkół ponadgimnazjalnych była Delegatura Kuratorium Oświaty w Bielsku-Białej na prośbę Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii „Amazonki”. Niezwykle ważny wykład poprowadziła dr nauk med. ginekolog, położnik pani Agnieszka Zemanek-Wojnowska. Celem spotkania się z młodymi kobietami było uświadomienie im jak ważna jest profilaktyka czyli zapobieganie poprzez wczesne wykrycie zmian nowotworowych.

RAK SZYJKI MACICY

Zachorowalność - II miejsce po raku piersi, ok. 4000 Polek rocznie

Śmiertelność - III miejsce jako onkologiczna przyczyna zgonów, największa w Europie (5 Polek dziennie umiera na raka szyjki macicy !)

Zapadalność: kobiety w wieku 15-45 lat

Największa zapadalność: kobiety w wieku 45-54 lat

Wdrożenie programu profilaktycznego zmniejszyło u kobiet zapadalność na raka szyjki macicy o 50%, zaś śmiertelność o 70%.

Jeszcze w tym miesiącu, uczennice z klasy 3HK wraz z opiekunem przygotują prelekcję dla wszystkich kobiet naszej szkoły. Będzie można dowiedzieć się między innymi o czynnikach zachorowania na raka szyki macicy w młodym wieku, objawach i przebiegu choroby oraz sposobach jej zapobiegania. DZIEWCZYNY W WIEKU: 15-54 NIE DAJMY SIĘ ! Badajmy się!!!

oprac. Agata Gacoń

Copyrights 2020 By ZSEG Created By StronyDlafirm.eu