godlo

 

HISTORIA MACIERZY ZIEMI CIESZYŃSKIEJ PATRONKI SZKOŁY.

09 Listopada 1885 polscy działacze narodowi powołali do życia towarzystwo pod nazwą Macierz Szkolna dla Księstwa Cieszyńskiego.Na czele stanął Paweł Stalmach , a po jego śmierci ks.Ignacy Świeży.Celem Macierzy było organizowanie polskiego szkolnictwa .Fundusze Towarzystwa pochodziły ze składek członkowskich,darów,dochodów z różnych imprez oraz składek publicznych.W okresie 10 lat zebrano odpowiednią sumę i 10 października 1895 roku odbyło się otwarcie polskiego gimnazjum.W 1897 roku dzięki staraniom Macierzy uzyskało prawa publiczne a w 1903 roku Wiedeń zgodził się na upaństwowienie szkoły. Jako następną powołano do życia polską szkołę ludową w Cieszynie.Inną formą działalności kół Macierzy było organizowanie życia kulturalnego.Odbywały się odczyty,zakładano teatry amatorskie,chóry,powstawały przedszkola,czytelnie,organizowano uroczystości patriotyczne.Działalność organizacji wspierali i wspomagali materialnie wybitni Polacy:Maria Konopnicka,Henryk Sienkiewicz,Stefan Żeromski.To właśnie 01 października 1918 roku Macierz założyła Szkołę Handlową w Cieszynie, czyli obecny Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych.W kolejnych latach organizacja zajęła się pracą kulturalno- oświatową.Organizowano czytelnie,biblioteki,odczyty,.Rozwijał sie teatr amatorski,powstawały zespoły śpiewacze.Na czele Towarzystwa stali wtedy:Hilary Filasiewicz, Jan Galicz, Feliks Hajduk, Karol Buzek,Henryk Dobrowolski,Jan Żebrok..Po wojnie już w 1945 roku przystąpiono do działania.Ukształtował się Zarząd Główny.Początkowo organizowano życie kulturalne.Organizowano dożynki, festyny,akademie okolicznościowe.Rozpoczęto także działalność wydawniczą.

A dziś?

Za naczelne zadanie Macierzy mżna uznać budzenie i rozwijanie umiłowania ziemi ojczystej.Na czele organizacji stoi Marta Kawulok.Wymowne sa słowa hymnu:"W szacunku tym, co byli i w darze tym, co będą.."Działaczom Macierzy zależy na tym,by kolejne pokolenia znały swoje korzenie.Zasłużony nauczyciel, twórca, miłośnik regionu, długoletni prezes Towarzystwa, Leon Miękina napisał: "nie można kochać czegoś, czego się nie zna.."Dlatego sprawą ważną jest szerzenie wiedzy o regionie.Musimy ocalić od zapomnienia dorobek naszych ojców.To ten ojcowski raj.

Nasza szkoła nosi imię Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.Staramy się jako społeczność kultywować tradycje, przypominać gwarę, prezentować stroje regionalne, propagować wydawnictwa Macierzy.

Wszystkich zapraszamy do udziału w życiu kulturalnym regionu, w konkursach..

Regina Kapała....

Praktyki - Malaga 2019 cz.2

Spróbuj jak smakuje bezpieczeństwo

Praktyki - Malaga 2019

Praktyki - Cordoba 2017

Film o historii ZSEG

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
 1. Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies.
 2. Pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
 3. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Serwisu.
 4. Pliki cookies wykorzystywane są w celu:
 5. dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb;
 6. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości;
 7. utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła;
 8. W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies:
 9. „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;
 10. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu;
 11. „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;
 12. „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.;
 13. „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
 14. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
 15. Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu.
 16. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.
JSN Epic is designed by JoomlaShine.com