23 maja br. 12 uczennic naszej szkoły wzięło udział w warsztatach aktorsko-artystycznych, które odbyły się w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie w ramach XI Wolnej Szkoły Nauk Filizoficznych i Społecznych im. prof. Jana Szczepańskiego. Warsztaty przygotowywane i prowadzone były przez studentów animacji społeczno-kulturalnej. Dziewczyny były bardzo zadowolone z uczestnictwa w warsztatach, miały okazję poznać nowych ludzi, jak również zapoznać się z tajnikami sztuki aktorskiej oraz wyrobem biżuterii drucianej. Były to uczennice klasy 1tf, 2tf, 1tż, 3tż, 1 tet i 1cks.

Profesor Jan Szczepański, syn Ziemi Cieszyńskiej, urodzony i pochowany w Ustroniu, wybitny polski socjolog, autor licznych prac naukowych, profesor Uniwersytetu Łódzkiego. Od 2014 roku w Cieszynie i Ustroniu organizowana jest co roku konferencja naukowa pod nazwą Wolna Szkoła Nauk Filozoficznych i Społecznychh im. Profesora Jana Szczepańskiego, nawiązująca do idei wolnej szkoły. Profesor Szczepański pisze w Dziennikach (1940):  "A może uda nam się zrealizować kiedyś jeszcze jedno marzenie: wolną szkołę nauk filozoficznych i społecznych w Ustroniu. Droga do realizacji tych marzeń jest jedna: Praca”. Przy czym należy tu podkreślić słowo „wolna”, które określa istotny sens tej szkoły. Jeśli nie będzie wolna, to nie będzie szkołą, bo szkoła przecież z greki to przede wszystkim szczególnego rodzaju czas wolny, czas wolny od różnego typu codziennych zobowiązań i robót, czas wolny do edukacji. Jeśli nie będzie wolna, to nie będzie szkołą nauk filozoficznych i społecznych, bo uprawianie filozofii musi być wolne, inaczej staje się tylko propagowanie jakiejś ideologii i jej doktryny, a nauki społeczne, które nie są wolne stają się narzędziem indoktrynacji, instrumentem zniewalania umysłów i deprawacji zmysłu moralnego".

 

Dziękujemy pani dr Malwinie Rolce z Flilii UŚ w Cieszynie oraz studentom prowadzącym warsztaty.

 

Agnieszka Kłosowska