Ważne miejsce - Ważni Ludzie

23 listopada, w ramach II Etapu Powiatowej Kampanii Edukacyjno -Profilaktycznej  „ Klawa scena zdrowia psychicznego” zorganizowanej przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie, uczennice z klas: 1THT, 1CKS, 2TF odwiedziły Fundację „Ważni Ludzie” w Katowicach. Dzięki warsztatom sensorycznym przeprowadzonym przez ociemniałego edukatora  p. Marcina Grabińskiego - człowieka obdarzonego niesamowitą energią, poczuciem humoru, pozytywnym nastawieniem do świata i ludzi, realizującego swoje pasje, doświadczyłyśmy ułamek tego, co czują i jak funkcjonują osoby niewidome i ociemniałe w codziennym życiu:  jak piszą, czytają, z jakich pomocnych urządzeń i przedmiotów korzystają. Dowiedziałyśmy się w jaki sposób im pomagać, a także zobaczyłyśmy umiejętności psa Kamyka, będącego psem asystującym p. Marcina Grabińskiego. Zdobyta podczas warsztatów wiedza, a także osobiste doznania i odczucia w trakcie  poznawania, w towarzystwie niewidomych edukatorów, Tajemnicy ciemności  wszystkimi zmysłami, z wyjątkiem wzroku, przyczyniły się do obalenia tkwiących w nas mitów na temat osób niewidomych i ociemniałych. Niesamowitym przeżyciem był również Lunch in the dark w  bistro: zanurzyłyśmy się w świat smaków, dźwięków, zapachów, słowem doznań całkowicie  odmiennych od tych, na które pozwalają nam nasze oczy. Polecamy wszystkim odwiedzenie Ważnego Miejsca   „Można powiedzieć tysiąc słów i niczego to nie zmienia. Dopiero osobiste doświadczenie pozwala obudzić w sobie rzeczywistą empatię” te słowa Prezesa Fundacji Pana Krzysztofa Miączyńskiego niech bedą również zachętą do poznania Tajemnicy Ciemności. 

Dziękujemy Pani inspektor Beacie Szymańskiej (Promocja Zdrowia Starostwa Powiatowego w Cieszynie) za organizację wizyty w Fundacji "Ważni ludzie'.

Uczestniczki wraz z opiekunami A.M i E.L.

Copyrights 2020 By ZSEG Created By StronyDlafirm.eu