MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LIMERYKÓW

Święto LIMERYKÓW, a więc krótkich żartobliwych utworów, obchodzimy 12 maja. Jest to dzień urodzin Edwarda Leara, który spopularyzował limeryki w połowie XIX wieku. Limeryk ma charakterystyczną budowę:

  • wprowadzenie bohatera i miejsca, w którym dzieje się akcja, w pierwszym wersie,
  • zawiązanie akcji w wersie drugim (często wprowadzony jest tu drugi bohater),
  • krótsze wersy trzeci i czwarty to kulminacja wątku dramatycznego,
  • zaskakujące, najlepiej absurdalne rozwiązanie w wersie ostatnim.

Czasem warto poprawić sobie humor lekturą Anglika albo polskich pisarzy. W Polsce gatunek ten wykorzystywali m.in. Julian Tuwim, Maciej Słomczyński, Wisława Szymborska, Stanisław Barańczak, Janusz Minkiewicz, Antoni Marianowicz, Mariusz Parlicki, Krzysztof Daukszewicz, Bronisław Maj, Michał Rusinek, Piotr Michałowski, Jacek Kaczmarski.

 Zapraszamy Was do tworzenia limeryków!!! Może takich jak Szymborska?

Pewien rybak na Gwadelupie
utrzymywał, że to bardzo głupie
znać do wyspy tylko jeden rym
i w szalupie popisywać się nim
przy biskupie lub w grupie przy zupie.


Miłego i pełnego humoru dnia życzy Biblioteka szkolna!!!

 

 

Copyrights 2020 By ZSEG Created By StronyDlafirm.eu