ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, znany jako Międzynarodowy Dzień Książki lub Światowy Dzień Książki jest dorocznym świętem promującym czytanie książek, a także ochronę praw autorskich.

Czym jest Dzień Książki? - jest ogólnoświatowym świętem organizowanym przez UNESCO. Jego celem jest promowanie literatury i czytelnictwa, a także ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Kiedy jest Dzień Książki? - obchodzony jest 23 kwietnia każdego roku. Nie jest to data przypadkowa - 23 kwietnia zmarli słynni pisarze Miguel de Cervantes i William Shakespeare, Inca Garcilaso de la Vega - peruwiański historyk. Jest to jednocześnie data urodzin wielu słynnych autorów, w tym Vladimira Nabokova, Maurice’a Druona czy Halldóra Laxnessa. Oficjalnie Dzień Książki został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO, jednak jego historia sięga znacznie wcześniej - idea pojawiła się już w 1926 roku w Katalonii ( zgodnie z długą tradycją  kobiety w tym dniu obdarowywano czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka, a z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek). To wtedy ustalono, że data 23 kwietnia będzie idealną na tę okazję. Dzień Książki jest w Hiszpanii oficjalnym świętem od 1930 roku, a w 1964 zyskało ono ten status we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Ze świętem związany jest też zwyczaj wyznaczania Światowej Stolicy Książki. Pierwszy raz status został przyznany Madrytowi.

Jak obchodzony jest Światowy Dzień Książki? - odbywają się przeważnie liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, spotkania z autorami, wspólne czytanie i inne aktywności mające na celu promowanie czytelnictwa, mają też często miejsce akcje charytatywne, podczas których zbierane są fundusze na rozwój czytelnictwa i edukację.

 Dlaczego Światowy Dzień Książki jest ważny? Wydawałoby się, że korzyści czytania książek są powszechnie znane, a jednak do regularnego czytania przyznaje się tylko niewielki odsetek Polaków. Dzień Książki to wspaniała okazja, by zaszczepić więc miłość do książek.

 Na koniec kilka ciekawostek:

  • Najdroższą książką na świecie  jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci. Jej cena przekracza 30 mln dolarów.
  • Najdroższa polska książka to drugie wydanie O obrotach sfer niebieskich – kosztowało 103 tysiące złotych.
  • Najmniejsza książka świata powstała w Polsce, jest to Alfabet łaciński z 1976 roku o wymiarach 1 x 0,8 mm.
  • Największa książka świata powstała w Denver w Stanach Zjednoczonych. Jej wymiary to 2,74 x 3,07 m i waży 252,6 kilograma.
  • Największy zbiór książek posiada Biblioteka Kongresu w Stanach Zjednoczonych – ponad 113 mln egzemplarzy.
  • Książka sprzedana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia. Ponad 2 miliardy i 500 milionów sztuk.
  • Najdłuższa książka świata to pewien chiński słownik wydany w 5020 tomach.

  Zapraszamy do biblioteki nie tylko w Dniu Książki!!!!

 Biblioteka szkolna

 

Copyrights 2020 By ZSEG Created By StronyDlafirm.eu