Akcja społeczno- edukacyjna "Żonkile" cz. 1

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła, za pośrednictwem biblioteki szkolnej, bierze udział w akcji  „Żonkile”, która  ma na celu szerzenie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim i upowszechnianie jego symbolu jakim jest żonkil. Wszystkie osoby biorące udział w obchodach rocznicy powstania w getcie warszawskim przypinają sobie papierowe żonkile. Te kwiaty są również najczęściej składane pod pomnikami upamiętniającymi ten heroiczny zryw. Dlaczego akurat żonkile? Najczęściej padająca odpowiedź dotyczy kształtu tego kwiatu, który układa się w pięcioramienną gwiazdę, mającą przypominać Gwiazdę Dawida, którą każdy mieszkaniec getta musiał nosić. Wymóg ten powstał na podstawie rozporządzenia Hansa Franka z 1939 r., które mówiło:  Wszyscy Żydzi i Żydówki przebywający na terenie Generalnego Gubernatorstwa, którzy przekroczyli 10 rok życia są obowiązani od 1 grudnia 1939 roku nosić na prawym rękawie ubrania i płaszczy białe opaski o minimalnej szerokości 10 cm zaopatrzone w gwiazdę Syjonu. W opaski te zaopatrzą się Żydzi i Żydówki sami [...]. Tyle tylko, że akurat w getcie warszawskim Żydzi nosili opaski z biało-niebieską gwiazdą. Żółte Gwiazdy Dawida noszono m.in. w getcie łódzkim. Były to łaty w kształcie żółtych gwiazd, przyszywane z prawej strony (dziś żonkile przypinane są najczęściej z lewej).  Uzasadnieniem wykorzystywania żółtych żonkili w kontekście powstania w getcie warszawskim wydaje się być historia Marka Edelmana – ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W książce Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” Edelman powiedział, że każdego 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie, otrzymywał od anonimowej kobiety bukiet żółtych żonkili. Później on sam co roku składał te kwiaty przed Pomnikiem Bohaterów Getta. I właśnie ze względu na ten zwyczaj żółty żonkil stał się symbolem szacunku i  zbiorowej pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

Biblioteka szkolna

Copyrights 2020 By ZSEG Created By StronyDlafirm.eu