Świętujemy Dzień Mężczyzny!

            Co prawda nie jest tak znany i popularny jak Dzień Kobiet, ale z roku na rok zyskuje coraz większy rozgłos.

Mowa o Dniu Mężczyzny, czyli święcie wszystkich Panów! Jaka jest historia tego święta? Czy Dzień Mężczyzny wypada co roku o tej samej porze?

 Panowie świętują dokładnie dwa dni po Dniu Kobiet, czyli 10 marca. Data Dnia Mężczyzny w Polsce nie jest przypadkowa. W tym dniu w polskim Kościele katolickim obchodzone jest nieoficjalne wspomnienie 40 Świętych Męczenników z Sebasty, czyli rzymskich legionistów skazanych na śmierć za odmowę wyrzeczenia się chrześcijaństwa w 320 roku. W kalendarzu można też znaleźć inną datę: 4 kwietnia – to z kolei propozycja z czasów PRL-u, gdy w niektórych szkołach  urządzano z tej okazji specjalne imprezy.

Dzień Mężczyzny to stosunkowo młode święto, gdyż tradycja jego obchodzenia została zapoczątkowana 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dyrektorka programu "Kobiety i Kultura Pokoju" Ingeborg Breines, przemawiając w imieniu UNESCO stwierdziła, że to świetny pomysł, który będzie symbolem równowagi płci. W ten sposób uhonorowano Panów za ich wkład w rodzinę, małżeństwo, wychowanie dzieci, a także opiekę społeczną.  Międzynarodowy Dzień Mężczyzn na świecie obchodzony jest więc oficjalnie 19 listopada przez 80 państw, które przyjęły zaproszenie do obchodów m.in.: Australię, Chińską Republikę Ludową, Ghanę, Holandię, Indie, Irlandię, Jamajkę, Kanadę, Maltę, Mołdawię, Republikę Południowej Afryki, Singapur, Stany Zjednoczone, Tobago i Trynidad, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy. Co więcej, niektóre państwa obchodzą Dzień Mężczyzn jeszcze w innym terminie. Przykładowo Brazylia świętuje 15 lipca, Norwegia 9 września, 23 lutego Białoruś oraz Rosja, a  Polska właśnie 10 marca. Pamiętajmy, że Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka to dwa odrębne święta. Dzień Chłopaka, obchodzony 30 września, to okazja dedykowana młodszym Panom, braciom, synom, sympatiom, a Dzień Mężczyzny jest „zarezerwowany” dla dojrzałych:)

Czego zatem życzyć Panom? Przede wszystkim zdrowia, a także spełnienia w życiu prywatnym i zawodowym. Najważniejsze, żeby życzenia były w pełni szczere, podnoszące na duchu i poprawiające samopoczucie. Gwarancję dobrego nastroju znajdziecie w bibliotece szkolnej, która oferuje Wam ciekawe książki, z testosteronem również…Głodni dobrej literatury zaspokoją swoje apetyty! Zapraszamy!!!

Biblioteka szkolna

Copyrights 2020 By ZSEG Created By StronyDlafirm.eu