BIBLIOTEKA JEST KOBIETĄ!!!

Już niebawem święto wszystkich Pań. Nieważne – panna czy mężatka, mama, babcia, siostra czy córka – każda dziewczyna w każdym wieku obchodzi swoje święto. I choć wiadomo, że zarówno my jak i panowie każdego dnia chcemy otrzymywać dowody miłości i szacunku od bliskich, to mimo wszystko miło jest, że taki specjalny czas w roku jak Dzień Kobiet :) istnieje.
Już w starożytnym Rzymie obchodzono Matronalia i przyjmuje się, że jest to pierwowzór dla obecnego święta. Tamto święto przypadało na pierwszy tydzień marca i związane było z początkiem nowego roku, płodnością i macierzyństwem. Już wtedy mężczyźni – w podzięce między innymi za dawanie nowego życia – obdarowywali upominkami kobiety, a także spełniali specjalne życzenia swoich żon.
Dzisiejszy Dzień Kobiet kojarzy się jednak bardziej z walką o prawa kobiet, a dokładniej z ruchami robotniczymi w Ameryce Północnej i w Europie. Pierwszy raz Narodowy Dzień Kobiet obchodzony był 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Z kolei rok później Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony już na całym świecie Dzień Kobiet. Jego głównym zadaniem było krzewienie idei praw kobiet oraz budowanie społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet. Kolejne lata to ustanawianie święta w innych krajach. Dziś Dzień Kobiet obchodzony jest w wielu państwach na całym świecie. Zazwyczaj wszyscy świętują 8 marca, ale w niektórych krajach jest to inna data, np. Tunezyjczycy szczególnie rozpieszczają swoje panie 13 sierpnia.
W Polsce Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca. Święto było najbardziej popularne w okresie PRL - kobiety obdarowywano goździkami i rajstopami. W tamtym czasie dzień ten był doskonałą okazją do uzupełnienia różnych braków w zaopatrzeniu, a więc prezenty, takie jak wspomniane już rajstopy, kawa, były bardzo mile widziane. Dziś kobiety nadal otrzymują kwiaty, choć już zazwyczaj nie goździki, i słodycze – jednak tu wybór jest różnorodny. Na ulicach są z kolei manify – demonstracje i happeningi organizowane przez feministki na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn.
A jak ten dzień obchodzi się w innych krajach? Wietnamczycy obchodzą go dwukrotnie, bowiem świętują oni 8 marca, a następnie 20 października. Wietnamczycy nadal lubią obdarowywać swoje panie goździkami. Z kolei Włosi – jak na tę nację przystało – świętują bardzo hucznie. Już sporo wcześniej miasta oklejane są plakatami przypominającymi o nadchodzącym Dniu Kobiet, w którym to – co ciekawe – nie tylko panowie wręczają kobietom podarki, ale również robią to panie. A bardzo częstym dodatkiem do podarunku jest tam gałązka kwiatu akacji srebrzystej czyli mimozy. Portugalki i Rumunki świętują nieco inaczej, gdyż w tym dniu spotykają się na obiadach, ale tylko w kobiecym gronie. Powoli ten zwyczaj pojawia się też i u nas, bowiem coraz częściej można zauważyć reklamy restauracji, które proponują takie babski wieczory. Chińczycy świętują na swój sposób. Wiemy, że jest to bardzo zapracowana nacja, więc podarunkiem dla Pań jest… pół dnia wolnego. Mogą one wykorzystać ten czas na zakupy, bowiem tego dnia wiele sklepów oferuje specjalne zniżki, często na kosmetyki i ubrania. Są też organizowane pochody i parady kobiet w ludowych strojach. W Armenii Dzień Kobiet wywołał konflikt w państwie, co poskutkowało miesięcznym świętowaniem. I nie jest to żart. Kiedy Związek Radziecki upadł, to przestano świętować Dzień Kobiet, a w zamian ustanowiono przypadające na 7 kwietnia święto Piękna i Macierzyństwa. Niestety, nie wszystkim spodobało się to nowe święto, tak więc ostatecznie postanowiono, że obchody będą trwały od 8 marca do 7 kwietnia. Wielka Brytania także ma swój sposób na świętowanie i choć oficjalnie święto przypada tam 8 marca, to tak naprawdę obchodzone jest 10 marca (u nas jest to Dzień Mężczyzn). Nie ma tam nacisku na kwiaty, czekoladki, biżuterię czy inne prezenty. Wtedy ważniejsze są wykłady i wystawy na temat wybitnych kobiet czy kobiecej drogi do równouprawnienia.
Jak widać co kraj to obyczaj. Pamiętajmy, że takie święto ma być kolejną okazją do pokazania swoim bliskim kobietom, jak bardzo są ważne. Nie zapominajmy o tym jednak i w pozostałe dni w roku.

Biblioteka szkolna zachęca wszystkie kobiety, by 8 marca same sobie zrobiły prezent, odwiedzając bibliotekę i oddając się literackiej beztrosce. Na półkach znajdziecie wyjątkowe pozycje książkowe dla kobiet w każdym wieku. Cokolwiek wybierzecie, na pewno miło spędzicie czas z lekturą , a poza tym… z książką każdej z nas do twarzy!!!

Biblioteka szkolna

Copyrights 2020 By ZSEG Created By StronyDlafirm.eu