WEŹ MÓZG NA SIŁOWNIĘ!!!

Skuteczne zapamiętywanie wymaga wysiłku umysłowego, a uczenie się powinno być dla mózgu wymagające jak ćwiczenie na siłowni. W takim razie, jak uczyć się efektywnie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ale jest kilka strategii, które mogą WAM w tym pomóc.

TRENUJ SPRINT A NIE MARATON

Nie musisz rezerwować sobie w kalendarzu pełnej godziny lub całego wieczoru, aby skutecznie się uczyć. 15-20 minut nauki wystarczy! Przez te kilkanaście minut masz szansę intensywnie się skupić na jakimś zagadnieniu. Rozplanuj powtórki tak, aby były rozciągnięte w czasie – wielokrotne powracanie do materiału w ciągu dnia lub tygodnia jest o wiele skuteczniejsze niż wkuwanie przez całą noc.

ZAPROŚ MÓZG NA SIŁOWNIĘ 

Stosuj aktywne metody nauki, czyli takie, które aktywnie angażują procesy myślowe w wydobywanie informacji z pamięci. Można to robić na wiele sposobów: odpowiadać na pytania przygotowane przez nauczyciela, dyskutować z kolegami/koleżankami z klasy, uczyć się z fiszek i starać się sobie wszystko dobrze przypomnieć, zanim odwróci się fiszkę na drugą stronę.

GRUNT TO NOTATKI Z WŁASNEJ GŁOWY 

Usiądź z kartką papieru i długopisem i wypisz jak najwięcej na dany temat. Może to być cokolwiek, co odnosi się do danego tematu, nawet jeśli wydaje ci się to oczywiste. Te podstawowe hasła mogą służyć jako punkty wyjścia do przypomnienia sobie innych, bardziej skomplikowanych treści.

GRAJ W TO!

Istnieje wiele aplikacji, które mogą pomóc ci w aktywnym uczeniu się. Programy takie jak QuizletSocrativeKahootQuizizz oraz Anki doskonale się do tego nadają, bo zmuszają nas do przypomnienia sobie informacji i dają nam jasny feedback na temat naszych luk w pamięci.

PROWADŹ DIALOG SAM ZE SOBĄ 

Podczas czytania zadawaj sobie pytania. Zastanów się, dlaczego to, co właśnie przeczytałeś/aś jest istotne i czy ma sens. Spróbuj opowiedzieć na głos, jak coś działa lub w jaki sposób powstało. Dzięki pytaniom otwartym typu „dlaczego,” „jak,” „w jaki sposób,” będziesz w stanie „przerobić” i poukładać sobie nowe informacje w głowie, lepiej je zrozumieć i zapamiętać.

POMÓŻ SOBIE PRZYKŁADAMI

Gdy uczysz się trudnych lub abstrakcyjnych pojęć i teorii, poszukaj przykładów, które dobrze je obrazują lub pomogą ci je zrozumieć.

Warto spróbować nowych metod. Powodzenia!!!

Biblioteka szkolna

Copyrights 2020 By ZSEG Created By StronyDlafirm.eu