Nasza szkoła bierze udział w kolejnej edycji projektu OSEhero. To projekt, który dotyczy naszego bezpieczeństwa w sieci, w szeroko rozumianym znaczeniu.

 

Jednym z elementów naszego cyberbezpieczeństwa jest przemyślane udostępnianie naszego wizerunku i innych osób w mediach społecznościowych ( również na oficjalnych portalach szkoły)

 

W internecie nic nie ginie - raz umieszczony materiał może pozostać tam na zawsze i tracimy kontrolę nad tym, ile osób go zobaczy.

 

1. Publikowane zdjęcia czy filmy na których można łatwo zidentyfikować danego ucznia mogą narazić go na hejt, kpiny i krzywdzące komentarze – w sieci i w realu. Szczególnie w wieku nastoletnim młodzież wykorzystuje takie treści – czasami dla żartu, innym razem w emocjach, aby się zemścić czy dokuczyć komuś.

2. Istnieje ryzyko wykorzystania treści z udziałem dzieci i młodzieży w celach przestępczych, także na tle seksualnym - wiele materiałów z łatwością dostępnych w Internecie trafia w niepowołane ręce oszustów, a nawet pedofili. We wrześniu 2023 roku głośno zrobiło się o tym, jak zdjęcia 28 hiszpańskich nastolatek pobrane z mediów społecznościowych posłużyły sprawcom do stworzenia za pomocą aplikacji działającej w oparciu o sztuczną inteligencję roznegliżowanych deepfake’ów(tzw. Deepnude).

 

3. Publikowanie wizerunku dziecka, młodego człowieka może wpłynąć na jego przyszły rozwój, karierę i utrudnić zdobycie dobrej pracy.

Media społecznościowe są tak oczywistą częścią naszej codzienności, że trudno sobie wyobrazić komunikację społeczną bez ich obecności. Dlatego złotym środkiem na dzielenie się wiadomościami z różnych aktywności i akcji organizowanych w szkole jak i w życiu prywatnym będzie:

1. Publikowanie oddających emocje zdjęć czy filmów, na których nie widać bezpośrednio twarzy danej osoby, pozwalających na jej identyfikację.

2. Publikacja treści pokazujących efekty działań uczniów, ślady ich obecności czy aktywności (np. wykonane prace, rysunki, potrawy).

3. Zakrycie na zdjęciu twarzy danej osoby za pomocą elementów graficznych, tzw. naklejek, lub rozmycie wizerunku, przy czym tego typu zmiany najlepiej wprowadzać w programie do obróbki graficznej, nawet najprostszym, a nie przy użyciu narzędzi udostępnianych w serwisach społecznościowych. Dzięki temu zdjęcie trafia na serwer danego portalu już w formie, która uniemożliwia identyfikację przedstawionej na nim postaci.


Pamiętajcie!!!

 

Internet nie zapomina, wszystko, co wrzucamy, staje się publiczne i przestaje być naszą własnością. Wszyscy powinniśmy odpowiedzialnie podchodzić do tego, czym dzielimy się w przestrzeni publicznej.

 

Koordynator projektu: Anna Petrek