Wreszcie nadeszła upragniona majówka – kojarzymy ją z dniami wolnymi od szkoły i pracy, ale warto pamiętać, że te dni to nie tylko czas relaksu, ale także nasze święta:  Święto Pracy,  Dzień Flagi RP oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja.

1 maja - Święto Pracy, rocznica wstąpienia Polski do UE (1maja 2004r.)

Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, to święto obchodzone corocznie 1 maja dla upamiętnienia i uznania osiągnięć ludzi pracujących. W Polsce ten dzień jest świętem państwowym ustawowo wolnym od pracy.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

 

 Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Tego samego dnia obchodzimy również Dzień Polonii oraz Dzień  Polaków za Granicą).

3 maja  - rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja

230 lat temu 3 maja 1791 r. polscy patrioci uchwalili Konstytucję 3 Maja. Było to wielkie osiągnięcie polskiego Oświecenia dowodzące światłych rozumów i troski o niepodległe państwo jej autorów. Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku, podczas obrad Sejmu Wielkiego, była ustawą regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wprowadzała ustrój monarchii konstytucyjnej opartej na monteskiuszowskim trójpodziale władz a także znosiła największe ówczesne bolączki ustrojowe: liberum veto, konfederacje i wolną elekcję. Była też zapowiedzią transformacji gospodarczej państwa. Obecnie oryginał Konstytucji znajduje się w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

 

Zapraszamy do zgłębienia tajemnic słynnego obrazu Jana Matejki i dowiedzenia się więcej o okolicznościach tego wydarzenia, poprzez przeczytanie interaktywnego opisu obrazu, znajdującego się pod  linkiem:

"Konstytucja 3 Maja 1971 roku" Jana Matejki

Biblioteka szkolna